Archive for Sierpień 30th, 2012

Czy można założyć firmę bez posiadania oszczędności

Bardzo wielu ludzi w naszym kraju z rozmarzeniem opowiada, że chcieliby założyć własna firmę, posiadają niesamowite predyspozycje w tym kierunku, mają duże możliwości, jednak nie mogą tego zrobić, bo po prostu nie maja pieniędzy na rozkręcenie własnego biznesu. Czy możliwe jest więc założenie własnej działalności bez posiadania oszczędności, które można by przeznaczyć na ten cel? W tego rodzaju sytuacji mamy generalnie 2 wyjścia: albo szukać innych źródeł finansowania naszej firmy, jak pożyczenie pieniędzy od rodziny czy znajomych, zaciągnięcie kredytu w banku albo tez skorzystanie (w sprzyjających okolicznościach) z dofinansowania w ramach jednego z programów unijnych. Jeśli te wszystkie okoliczności zawiodą, pozostaje szukanie takich form działalności, które jednocześnie umożliwiają założenie swojej firmy, a jednocześnie nie wymagają własnego wkładu finansowego w dużej wysokości. Może to być działalność agencyjna, a więc nawiązanie współpracy z firmą ubezpieczeniową i sprzedawanie produktów tej firmy na zasadzie prowizyjnej. Continue reading “Czy można założyć firmę bez posiadania oszczędności” »

Jak założyć firmę – agencje nieruchomości

W naszym kraju w ciągu ostatnich kilkunastu lat przybyło kilka tysięcy agencji pośrednictwa w handlu nieruchomościami, w stosunku do większości krajów Europy Zachodniej tego rodzaju firm jest w naszym kraju jeszcze kilkakrotnie mniej. Tak więc może to być ciekawy pomysł na zrobienie własnego biznesu – założenie agencji nieruchomości. Aby móc założyć taka firmę, niezbędne jest uzyskanie licencji pośrednika – jest ona obowiązującym dokumentem. Można taką licencję uzyskać po zrobieniu studiów podyplomowych z zakresu pośrednictwa nieruchomości, następnie trzeba odbyć stosowne praktyki oraz zdać egzamin licencyjny. Do założenia agencji nieruchomości na pewno będzie niezbędny lokal, wyposażony w podstawowe sprzęty jak biurka czy komputery. Jest bardzo zasadne, aby od razu zatrudnić pracownika lub też założyć taka firmę z inna osobą, bowiem praca agenta pośrednictwa nieruchomości w dużej mierze jest pracą w terenie, a jednocześnie ktoś przecież powinien być w tym czasie w biurze, aby przyjmować interesantów. Istotnym elementem powodzenia takiego biznesowego przedsięwzięcia jest to, w jakim miejscu zlokalizujemy nasze biuro – jeśli będzie mieściło się w centrum miasta, przy bardzo ruchliwej ulicy, Continue reading “Jak założyć firmę – agencje nieruchomości” »

Czy założenie własnego biznesu w czasach kryzysu ma sens

Od kilku lat w większości krajów świata panuje kryzys, objawiający się miedzy innymi osłabieniem poziomu wszelkiego rodzaju inwestycji, spadkami na giełdach czy tez zmniejszonym poziomem konsumpcji – dotyczy to głównie tych krajów, gdzie dotychczas konsumpcja dóbr była na najwyższym poziomie, Czy w tak niepewnych czasach warto rozważać możliwość założenia własnej działalności gospodarczej, w sytuacji, kiedy również w naszym kraju wiele firm myśli o ograniczaniu produkcji i zwalnianiu pracowników? Na pewno nie jest to znakomity czas na rozwinięcie skrzydeł w biznesie, jednak przy sprzyjających okolicznościach i podjęciu starannego zbadania potrzeb rynku również można liczyć na założenie własnego biznesu, przynoszącego dochody i satysfakcję z działania. Warto jednak pójść w tym kierunku, który może przekuć porażkę w sukces, a więc swoją ofertę skierować na przykład do osób, które nie stać na drogie usługi czy towary, więc rozejrzy się na produktem oferowanym przez konkurencje czyli nasza, nowo założoną firmę. Continue reading “Czy założenie własnego biznesu w czasach kryzysu ma sens” »

Likwidacja czy zawieszenie działalności firmy

Zakładając własny biznes każdy z podejmujących takie wyzwanie wierzy, że osiągnie sukces w dziedzinie prywatnej przedsiębiorczości – w innym przypadku samo założenie działalności nie miałoby przecież sensu. Jednak statystyki pokazują, że nie każdemu udaje się z powodzeniem prowadzić własny biznes, zwłaszcza na samym początku tej drogi oraz w czasach tak trudnych dla prowadzenia działalności produkcyjnej czy usługowej jak obecnie. Pozostaje więc w takich sytuacjach pytanie: zlikwidować firmę czy też czasowo zawiesić jej działalność do czasu poprawienia się koniunktury na prowadzone usługi. Jeśli jesteśmy definitywnie przekonani, że nie będziemy już prowadzili działalności ani w obecnej postaci, ani też w każdej inne, lepiej firmę zgłosić do likwidacji. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy zatrudniamy pracowników – wtedy niemożliwe często jest zawieszenie działalności firmy. Jeżeli jednak prowadzimy działalność gospodarczą nie zatrudniając pracowników, a istnieje szansa na reaktywację (skuteczna) naszego przedsiębiorstwa za jakiś czas, Continue reading “Likwidacja czy zawieszenie działalności firmy” »

Własny biznes – mały sklepik osiedlowy

Poszukując pomysłu na założenie własnego biznesu, można rozważyć kwestię założenia niewielkiego sklepiku osiedlowego, może to być sklep czysto spożywczy, owocowo-warzywny lub też pełniący w sobie funkcje i spożywczego i warzywniczego. Tego rodzaju sklepiki lepiej funkcjonują na osiedlach mieszkaniowych, wielkich bokowiskach niż w centrach handlowych miast, gdzie z jednej strony jest duża konkurencja ze strony supermarketów, z drugiej zaś lokale do wynajęcia są na tyle drogie, że początkującego, drobnego przedsiębiorcy przeważnie nie będzie stać na luksus prowadzenia działalności w takim miejscu. Prowadząc mały sklepik osiedlowy można osiągnąć sukces, a więc po prostu utrzymać rodzinę z takiego biznesu. Specyfika prowadzenia takiego sklepu pozwala też na wykorzystanie w pewnym sensie członków rodziny do współuczestnictwa w biznesie – zamiast zatrudniać dodatkowego pracownika, wspaniałym wsparciem może być ktoś z rodziny. Na pewno w takim sklepiku najważniejszymi elementami udanego handlu będą zawsze świeże towary, odpowiednio wyeksponowane oraz miła, rodzinna więc atmosfera. Klienci bardzo lubią przywiązywać się do osoby prowadzącej taki niewielki sklepik, lubią czasami z kimś poplotkować, Continue reading “Własny biznes – mały sklepik osiedlowy” »

Kto nie powinien się brać za własny biznes

Posiadając zatrudnienie na etacie czy to w firmie prywatnej, czy też w sferze budżetowej wielu z nas zastanawia się, że może korzystniej byłoby zrezygnować z takiej pracy i rozpocząć karierę jako przedsiębiorca. Jest to na pewno dla wielu kusząca wizja – brak szefa, dowolność działania, w perspektywie nieograniczone zyski, urlop kiedy się chce i wiele innych korzyści. Czy jednak każdy może odnieść sukces w sektorze prywatnej przedsiębiorczości, czy każdy z nas posiada cechy predestynują go do roli wielkiego (w przyszłości) biznesmena? Nie wszyscy niestety mogą zostać znakomitymi przedsiębiorcami, większość z nas nawet nie byłaby w stanie zarobić na utrzymanie rodziny z własnej działalności gospodarczej – niestety taka jest prawda. Wielu z nas ceni sobie bowiem uzyskane podczas pracy na etacie wygody i korzyści, jak chociażby 40 godzinny tydzień pracy, stałe dochody, niezależnie od tego, czy firma przynosi zyski, czy tez nie oraz urlop wypoczynkowy czy płatne zwolnienia lekarskie. O tym wszystkim możemy zapomnieć w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej – nikt nie będzie się troszczył o naszą firmę, o to, czy przynosi zyski i że należy nam się urlop. Nie powinien brać się za własny biznes człowiek, Continue reading “Kto nie powinien się brać za własny biznes” »

Jak zdobyć pieniądze na założenie własnej firmy

Powstanie każdej firmy musi być związane nieodłącznie z posiadaniem jakiegoś kapitału – rzadko zdarza się, że nie ponosząc żadnych nakładów inwestycyjnych można założyć własny biznes i zacząć zarabiać dobre pieniądze. Dlatego też osoba pragnąca założyć działalność, a nie posiadająca własnych oszczędności czy bogatych rodziców musi zdobyć skądś pieniądze. Istnieje kilka sposobów na zdobycie środków finansowych na działalność – najbardziej optymalnym byłaby nie oprocentowana pożyczka od rodziny czy znajomych, z długim terminem jej spłaty – jednak na tak sprzyjające okoliczności nie zawsze można liczyć. Jeżeli osoba pragnąca założyć firmę posiada status osoby bezrobotnej, może ubiegać się o bezzwrotna pożyczkę na założenie działalności gospodarczej – obecnie można w ramach takiego wspierania działalności gospodarczej przez państwo otrzymać około 21 tysięcy złotych. Warunkiem otrzymania takiego wsparcia finansowego jest przedstawienie dobrego biznesplanu, założenie działalności gospodarczej i prowadzenie jej co najmniej przez 12 miesięcy. Continue reading “Jak zdobyć pieniądze na założenie własnej firmy” »

Własny biznes – samemu czy w większym gronie

Założenie własnego biznesu to decyzja bardzo ważna w życiu z kilku względów – jednym z nich jest fakt zainwestowania odpowiednich środków finansowych, niezbędnych w wielu działaniach związanych z założeniem działalności gospodarczej. Jeszcze większym problemem będzie, jeśli nie posiadamy odpowiednich oszczędności w tym celu i musimy wspomagać się kredytem czy tez pożyczkami u znajomych – wtedy niebezpieczeństwo związane z ewentualnym niepowodzeniem biznesowym rysuje się jeszcze mocniej. Można się zastanowić, że może lepiej jest, a przynajmniej na początku bezpieczniej, założyć własny biznes w kilka osób. Jako przykład można podać założenie własnej, niewielkiej restauracji wraz z grupa znajomych, wśród której mogą być też członkowie rodziny. Takie założenie biznesu polegałoby na tym, że kilka osób jest współwłaścicielami firmy, w takim procencie, w jakim na przykład poszczególni współwłaściciele wnieśli wkład finansowy do działalności firmy. Dodatkowym aspektem takiej sytuacji jest brak konieczności szukania pracowników do naszej restauracji, Continue reading “Własny biznes – samemu czy w większym gronie” »

Jak znaleźć pomysł na skuteczny biznes

Decydując się na założenie swojej działalności gospodarczej, trzeba koniecznie to poprzedzić dokładnym rozpoznaniem, czy taka działalność, oferowane przez nasza przyszłą firmę usługi znajda swoich nabywców. Jednym słowem chodzi o znalezienie takiego miejsca na lokalnym rynku (a może w dobie Internetu – globalnym) dla skutecznej sprzedaży oferowanych przez nas usług. Warto wsłuchiwać się w głosy znajomych, sąsiadów, czego im brakuje, na przykład – czy mają problem w znalezieniu niewielkiej restauracji, gdzie można by smacznie zjeść, a jednocześnie aby wyposażenie lokalu uwzględniało wizyty w nim rodzin z małymi dziećmi. Jeśli mamy jakiś pomysł na biznes, też warto skonsultować się z jak największym kręgiem znajomych, wypytując ich wprost, czy skorzystaliby z danej usługi, gdyby pojawiła się na lokalnym rynku taka możliwość. Można też szukać inspiracji na firmę w Internecie, jednak tu trzeba zachować zdrowy rozsądek – to źródło informacji przepełnione jest wieloma nierealnymi pomysłami na biznes albo też korzystają z formy udzielania dobrych po raz ludzie, którzy albo się nie znają na skutecznej działalności gospodarczej, albo chcą po prostu zarobić za podsuniecie nam niekoniecznie skutecznej metody założenia firmy i osiągania z niej odpowiednich dochodów. Na pewno nie wolno zakładać firmy w ciemno, a więc na zasadzie, Continue reading “Jak znaleźć pomysł na skuteczny biznes” »

Ubezpieczenia – czy dobry pomysł na biznes

Na całym świecie w branży ubezpieczeniowej pracują setki tysięcy osób, uznaje się ten sektor za jeden z bardziej pewnych biznesów w sektorze usług finansowych. Czy w naszym kraju warto więc założyć własny biznes związany z branżą ubezpieczeniową, a wiec jako agent ubezpieczeniowy? Założenie takiej działalności nie wymaga poniesienie wielkich nakładów finansowych, a wręcz odwrotnie – często firmy i korporacje ubezpieczeniowe dają na początek agentowi niezbędne narzędzia pracy, a więc wyposażone biurko w agencji, telefon czy wizytówki. Wymagana jest jedynie pracowitość, zapał i chęć do pracy – firmy oferują również szeroki pakiet szkoleń – w końcu w ich interesie jest, aby taki agent ubezpieczeniowy podpisywał wiele korzystnych kontraktów ubezpieczeniowych. Współpraca agencyjna z firmą ubezpieczeniowa wiąże się praktycznie zawsze z koniecznością założenia własnej działalności gospodarczej. Czy jednak w dzisiejszych, trudnych finansowo czasach, dużym bezrobociu i niepewności na rynkach finansowych całego świata założenie działalności ubezpieczeniowej ma szanse na sukces? Na pewno tak, jednak jest to uwarunkowane ciężką praca i dobrym pomysłem na dotarcie do potencjalnych klientów i przekonanie ich, Continue reading “Ubezpieczenia – czy dobry pomysł na biznes” »